ارگوت،ارگوتیسم و ال اس دی: یک همبست ناباب

ارگوت،ارگوتیسم و ال اس دی

در طول قرنها و شاید هزاران سال،انسانها و حیوانات اهلی،از اسپانیا تا روسیه و احتمالا مناطق دیگر،گاه به گاه از عارضه ارگوتیسم رنج برده اند تظاهر و نشانه های این عارضه بسیار متنوع و شامل قرمزی وتاول زدن پوست،احساس سوزش و دردهای شکنجه مانند در ناحیه ی پایین شکم،گرفتگی ماهیچه ها،لرزش تشنج و لقوه، ابتلا به توهم و جنون دائمی سیاه مردگی یا قانقاریا و از دست دادن انگشتان پاها و در مواردی مرگ است.

به علت احساس سوختگی اولیه در اشخاص مبتلا،این عارضه به عناوینی مانند(نفرین شیطان)،(آتش)،یا(اتش مقدس)شناخته شد.

در سال ۱۰۹۳ میلادی،به دنبال چند سال طغیان این بیماری،در جنوب فرانسه یک انجمن مذهبی برای کمک به مبتلایان به وجود امد. واز انجا که روحانی سرپرست این انجمن سن انتونی نام داشت،بیماری به نام اتش سن انتونی نام گرفت.  وقوع وشدت بیماری از سالی به سال دیگر،تفاوت می کرد اما به نظر می رسید که مردم فقیر بیشتر از اشخاص مرفه به آن مبتلا میشوند!!!

 به نظر می رسد بیماری باد سرخ یا ارگوتیسم از دوران باستان وجود داشته است .

این بیماری در ۱۱۰۰ سال قبل از میلاد در چین و ۶۰۰ سال قبل از میلاد در اشور توصیف شده است،ابتلای شدید نیرو های ژولیوس سزار در یکی از جنگهای او در جنوب فرانسه گزارش گردیده است.

{جنون دو دختر ۹ و ۱۱ ساله در شهر سیلم و بدنبال ان مبتلا شدن دیگر افراد منجر به محاکمات جادوگری سال ۱۶۹۲ شد،ابتدا ۳ زن به دادگاه احضار شدند و به زندان رفتند بعد زنی به نام مارتا کوری که عضو کلیسا بود متهم شد بعد از اعدام وی بعنوان اولین نفر، موجی از بی اعتمادی و زنجیره ای از اعدامها صورت گرفت.واین استناد به خرافات خسارت جبران ناپذیری بر جای گذاشت  که متاسفانه هنوز هم درس عبرت نشده برا بعضی!!  الان حدس میزنن همش زیر سر این اقای یا خانم ارگوت بوده…}

 
ارگوت،ارگوتیسم و ال اس دی
ارگوت،ارگوتیسم و ال اس دی

شیوع بیماری آتش مقدس حتی در قرن بیستم نیز اتفاق افتاده است به عنوان مثال ۱۹۲۷_۱۹۲۶ ده هزار نفر از مردم روسیه به این بیماری مبتلا شدند بیش از ۲۰۰ مورد در سال ۱۹۲۷ در انگلستان گزارش شد.و موارد بیشمار دیگر که در اثر خوردن نان تهیه شده از قارچ ارگوت اتفاق افتاد.

اتش سن انتونی بر اثر مصرف دانه های غلات و علف های وحشی الوده به یکی از قارچهای  مولد ارگوت بوجود می اید. وگونه های مرتبط هستش که الوده می کند به این صورت که اندام باروری قارچ به جای دانه تشکیل میشود claviseps purpurea

ارگوت یا ناخنک غلات نام بیماری ناشی از این قارچها در گیاهان  تیره غلات نیز هست،که بعنوان بیماری محصول را کاهش می دهد،ارگوت  ها حاوی چند الکالوئید وترکیبات موثر دیگری هستند که از لحاظ بیو لوژیکی فعال بوده و بر روی مغز و سیستم گردش خون تاثیر می گذارند که شناخته شده ترین آن دی اتیل امید اسید لایسرژِک یا همان ال اس دی بد نام است.

که بعنوان هالوسیژن(ماده توهم زا) توسط هیپی های دهه شصت۶۰ به طور گسترده مصرف میشد،که بسته به شرایط اب و هوایی و میزبان(گندم،جو،چاودار،..) میزان ارگوت متفاوت است.چاودار متداول ترین میزبان ارگوت است که مورد استفاده دام و مردم مستمند بود! و گندم که مورد علاقه اغنیا است آلودگی کمتری نشان میدهد.

البرت هافمن معروف در سال ۱۹۳۸ ماده اصلی ال اس دی رو سنتز کرد ولی به صورت ناگهانی در سال ۱۹۴۳ مقداری از ان وارد بدنش شد و اثرات ان مشخص شد و سه روز بعد یعنی ۱۹ آوریل ۱۹۴۳ مقدار بیشتری از ان را مصرف کرد وجالبه بدونید چون اثرات آن هنگامی بروز کرد که هافمن سوار دوچرخه بود این روز به عنوان روز دوچرخه نام گذاری شد…چرا منم نمیدونم اگر شما میدونید برامون بنویسید !!

      منبع اصلی:جرج ان اگریوس نویسنده:شهریار کریمان  

3 thoughts on “ارگوت،ارگوتیسم و ال اس دی: یک همبست ناباب

  • Support :

   ممنونم خوشحالم پسندیدید
   نظر شما محترمه …به طور کلی تو دنیا بد نامه دیگه…:))

 1. shazoldman :

  یادم رفت بخاطر متن ازتون تشکر کنم
  توضیحات خوب و کاملی راجع به بیماری بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.