آفت ها

عکس آفات گیاهی

نکته اول و مهم در مبارزه با افات این است که استفاده از سموم اخرین راه باید باشد.در ضمن گیاهان تا حدودی می توانند در مقابل افت و خوردگی برگ مقاومت کنند،اصول مدیریت و کنترل افت و مبارزه عملی و کاربردی شامل کلیه ی روشهایی است که انسان به کار می برد تا حشرات وسایر عوامل زیان اور گیاهی که عوامل طبیعی قادر به کنترل انها نیست تحت کنترل در اورد(حشره شناسی کشاورزی اسماعیلی و میر کریمی)

باید توجه داشت مهم ترین سموم اگر بی موقع مصرف شود نتیجه بخش نخواهد بود،بعنوان مثال سپردار واوی سیب (lepidosaphes malicola brokh)
عکس آفات گیاهی
آفات گیاهی
 

از جمله افاتی است که اگر در مرحله ی پوره ی سن اول سمپاشی شود چون هنوز  سپر دار نشده است به راحتی کنترل میشود.حتی با اب معمولی!!!  اگر این زمان که ۲۴ تا ۴۸ ساعت بیشتر نیست  از دست برود قوی ترین سموم هم روی ان اثر ندارد.

پروانه فری یا کرم خراط وقتی تازه از تخم خارج میشود بهترین زمان مبارزه است زیرا مدتی روی شاخه سرگردان است و به راحتی با سموم نفوذی قابل کنترل است ولی ولی!! اگر وارد شاخه و تنه اصلی شود دیگه یا با سیم تک تک لاروها باید کشته شود یا خمیر سمی انتی تارلو که کاری سخت و دشوار و در مقیاس وسیع غیر ممکن است….

تاریخ سمپاشی با توجه به حساس ترین مرحله زندگی افت از نقطه ای به نقطه ی دیگر متفاوت است مثلا سپردار واوی سیب در نسل اول در نواحی شهریار و جنوب تهران حدود دهم تا پانزدهم اردیبهشت و در دماوند وگاجره و حوالی فشم و نواحی شمالی تهران اوایل خرداد از تخم خارج می شود.

بعلاوه شرایط جوی و اب وهوایی هر سال تغییراتی در مراحل زندگی افات بوجود می اورد از این رو استفاده از سموم و مبارزه با افات نیازمند دانش و تجربه و دقت بیشتری است.

آفات گیاهی
آفات گیاهی

از طرفی هرگونه سمپاشی بی رویه و غیر اصولی باعث تغییر در اکوسیستم میشود که زیان ان به باغ و طبیعت  دو چندان است،اکولوژیست ها عقیده دارند که حشره افت باید زیر حد زیان جمعیتش حفظ شود زیرا از یک طرف حشراتی که از این افت تغذیه می کنند به کل از بین نمی روند و از طرفی معلوم نیست با خالی شدن جای این افت در اکوسیستم باغ افت دیگری جای ان را نگیرد.

لذا امروزه سمپاشی نیم دوز و یا یک ردیف در میان که مثلا هفته  بعد ردیف خالی سمپاشی می شود،متداول گردیده است تا حشرات مفیدی مانند پرداتور ها بتوانند تا حدودی از اثرات مخرب فرار کنند البته مشروط براینکه خود افت از تحرک بالایی برخوردار نباشد..

به امید روزی که بهره برداران و دست اندرکاران بخش کشاورزی علاوه بر تولید و سود اقتصادی بالا تر به فکر محیط زیست و اثرات مخرب بلند مدت ان بر روی جانداران باشند

  با سپاس کریمان    

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.